در حال بارگیری ، لطفا کمی صبر کنید ....
بارگیری سریع

تاریخچه روز جهانی خیریه

5 سپتامبر مصادف با 14 شهریور روز جهانی خیریه است.

علت نامگذاری این روز سالروز درگذشت “مادر ترزا” است. روز جهانی خیریه در سال 2012 توسط مجمع عمومی سازمان ملل اعلام گردید. هدف اصلی از اعلام این روز بالا بردن آگاهی عمومی و ارائه برنامه مشترک برای ایجاد و فعالیت خیریه ها در سراسر جهان در سطح ملی، محلی، منطقه ای و بین المللی است.

سازمان ملل در قطعنامه خود از سازمان هایی که به نوعی ذینفع بودند درخواست کرد که خیرین را تشویق کنند تا روز جهانی خیریه را به شکلی مناسب گرامی بدارند.

مادر ترزا چه کسی بود؟

اگنس گونجا بویاجیو Agnes Gonxha  Bojaxhiu معروف به “مادر ترزا” یک راهبه کاتولیک آلبانیایی متولد 1910 بود. در12 سالگی از خانه رفت و عضو گروه “خواهران لورتو” شد.

درسال 1929 به هندوستان رفت. در سال 1931 به عنوان راهبه قسم یاد کرد و درست در آن زمان نام “ترزا” را برای خود انتخاب کرد. او علاقه ای خاص به “ترزا اهل آویلا” داشت. “ترزا اهل آویلا” بنیانگذار خدمات خیرخواهانه بود.

مادر ترزا در سال 1948 صومعه را ترک کرد و به دنبال پرستاری رفت. او پرستاری افراد قحطی زده و بینوا را در هند بر عهده گرفت. در سال 1948 کار مبلغی را در هندوستان شروع کرد و به عنوان شهروند در هند در میان شهروندان زندگی کرد. ترزا در هندوستان جمعیت مبلغان خیریه را تاسیس نمود.

ترزا خدمات زیادی را در دوران عمر خود انجام داد. در سال 1979 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. مادر ترزا مدیریت خیریه بزرگی را عهده دار بود. در سال 1982 در اوج محاصره بیروت توانست آتش بس موقتی بین ارتش اسراییل و چریک های فلسطینی ایجاد کند و در این بین 37 کودک را که در بیمارستانی در خط مقدم گرفتار شده بودند نجات دهد. او سرانجام بعد از گذراندن بیماری های سخت در 5 سپتامبر 1997 درگذشت.

اشتراک گذاری این مطلب :